Trabzon Notebook Servisi Garantili Laptop Tamiri Kasa Tamiri Ekran Klavye Batarya Yedek Parça

 

LAPTOP ARIZALARI, NEDENLERİ VE YAPILMASI GEREKENLER

Servisimize gelen dizüstü bilgisayarların sık karşılaştığımız arızaları, arızaların nedenlerini, kulaktan dolma bilgilerle yapılan yanlışları bir nebzede olsa giderebilmek ve laptopunuzu nasıl daha sorunsuz bir şekilde kullanabileceğinizi en basit şekilde anlatmaya çalıştım.

Notebook çalışıyor fakat görüntü gelmiyor Neden?

Bu arızanın bir çok nedeni olabilir. Öncelikle eğer mümkünse laptopu harici bir kablo ile monitöre bağlayın ve dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın bu sırada monitörü gözlemleyin eğer monitöre görüntü geliyorsa;

1. Notebook ekranında sorun olabilir.

2. Ekrana giden kabloda sorun olabilir.

3. Grafik kartında sorun olabilir.

Eğer monitöre görüntü gelmiyorsa dizüstü bilgisayarınızın alt kısmında bulunan bataryayı çıkarın (çıkarılabilir model olduğunu varsayıyorum) adaptörünüzün fişini çekin ve laptopu tekrar bataryasız olarak çalıştırmayı deneyin sonuç olumsuzsa;

1. Sorun anakartta olabilir.

2. Sorun köprülerde veya grafik kartında olabilir.

Bu tip arızaları dizüstü bilgisayarınızı gerçekten işten anlayan ve elinde bu arızaları tamir edebilecek ekipmanları bulunan bir teknisyene göstermenizi tavsiye ediyorum. Notebook tamiri ciddi bilgi ve deneyim gerektiren bir iştir. Hergün bilinçsiz kişiler tarafından kurcalanan cihazlar yüzünden maddi zarara uğrayan müşterilere şahit oluyorum. Sizin yapmanız gereken laptopunuzun bakımını zamanında yaptırarak ömrünü uzatmak olacaktır.

Laptop bakımı gereklimidir?

Dizüstü bilgisayarın en çok arıza veren yeri grafik kartıdır diyebilirim. Grafik kartı genellikle zamanında bakım yapılmadığı için arıza verir. Bir diğer arıza nedeni ise 7/24 ağır oyunlar veya ağır programlar kullanılıp bilgisayarın yorulmasıdır. Arıza veren bir grafik kartı tamir edilse bile hem fazladan maliyet çıkarır hemde hiç bir tamirat fabrikadan çıkan ürünün sağlamlığını size sunamaz.

Ne zaman Laptopuma bakım yaptırmalıyım?

Bu süre dizüstü bilgisayarınızın kullanıdığı ortama ve kullanım şekline göre değişmekte olup ortalama 6 ay ile 1.5 yıl arası bir süredir. Bakım zamanının tam olarak gelip gelmediğini aşağıdaki gibi anlayabilirsiniz;

1. Notebookun fan hava çıkışlarına elinizi dayayın eğer elinizi hafif de olsa yakıyorsa bakım zamanı gelmiştir.

2. Notebook kapanmaya başlamışsa ve eğer kapanma yeni oluşmuşsa bakım zamanı geçmiştir.

3. Notebook hem ısınıyor hemde çalıştıkça gitgide donmalar yaşanıyorsa bakım bile fayda sağlamayabilir.

Bakım konusunda bilenen en büyük yanlış laptopun bakım zamanının gelmesine rağmen bu sorunu notebook soğutucu alarak çözüme ulaştırmaktır. Notebook soğutucu dizüstü bilgisayarınızın içini değil dış plastiğini soğuturak sizi kandırır ve bilgisayarınızın bakım zamanı geldiğinin farkına bile varamayabilirsiniz. Bu grafik kartında arızaya neden olur.

Laptopumun Klavyesinde bazı harfler basmıyor?

Klavyenin bazı harfleri veya tamamı çalışmıyor olabilir. Bu sorun genellikle sıvı temasından kaynaklanır servisimize bu şikayetle gelen dizüstü bilgisayarların önce klavye temizliği yapılır ardından klavyenin değişimine karar verilir.

Notebook çalışmıyor?

Bu arıza genellikle enerji problemlerinden kaynaklanır. Öncelikle dizüstü bilgisayarınızın alt kısmında bulunan bataryayı çıkarın (çıkarılabilir model olduğunu varsayıyorum) adaptörünüzün fişini çekin ve laptopu tekrar bataryasız olarak çalıştırmayı deneyin sonuç olumsuzsa;

1. Adaptör (şarj aleti) bozuk olabilir.

2. Adaptör giriş yeri (soket) arızalı olabilir.

3. Anakart arızalı olabilir. (besleme sorunları)

Notebook şarj olmuyor?

1. Batarya bozuk olabilir.

2. Adaptör (şarj aleti) bozuk olabilir.

3. Anakart arızalı olabilir. (besleme sorunları)

Laptopum çok ısınıyor kapanıyor. Neden?

1. Aşırı tozlanmış ve hava kanalları kapanmış olabilir.

2. Fan arızalanmış olabilir.

3. İşlemcinin sıcaklığı ilettiği termal macunlar kurumuş olabilir.

4. Yazılımsal bir sorun oluşmuş olabilir.

Laptopumun ekranının içinde mürekkep lekesi var. Neden?

Ekranın içinde gözüken o mürekkep lekesi aslında oluşan bir darbe sonucu ekranın kırılması demektir. Bu durumda ekranın tamiri mümkün değildir ve kesinlikle ekranın değiştirilmesi gerekmektedir. Ekran değişimi ekranın iç kısmında bulunan panel koduna uygun ekran takılarak olur. Bu işlem konusunda uzman bir teknisyen tarafından yapılmalıdır aksi takdirde anakartta kalıcı hasarlar oluşabilir.

Laptopumun üzerine su döküldü ne yapmak gerekir?

Bu durumda panik yapmadan dizüstü bilgisayarınızın bataryasını şarj aletini çıkarın ve cihazı ters çevirerek içine giren sıvının geri akmasını sağlayın ertesi gün dizüstü bilgisayarınızı çalıştırmaya kalkmayın cihazının içinde bir miktarda olsa kalan sıvı o an çalıştırdığınız cihazınızın anakartını geri gelmeyecek şekilde bozabilir ve mağduriyet yaşamanıza neden olabilir. Bu süreci yaşamamanız adına yapacağınız en iyi işlem cihazınızı hiç çalıştırmadan servisimize getirmeniz olacaktır. 

Notebook kapağı kapanmıyor?

Bu sorun bazen üretim hatalarından bazen ise kullanım hatalarından kaynaklanır. Bu sorunun çözümü kırılan veya deforme olan (kasa, menteşe vb.) parçaların değişimi ile çözülür. Alternatif olarak kaynak yapılarak (plastik, metal) sorun uygun maliyetli çözüme kavuşturulur. Servisimizde laptop kasa onarımları 1 yıl garantili bir şekilde yapılmaktadır.

Bu yazımda sık karşılaştığımız notebook arızalarından bazılarını anlatmaya çalıştım. Eğer farklı bir sorununuz var ise Whatsapp Destek Hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İlker ŞENTÜRK

Bilgisayar Teknisyeni


Buradaki arıza tespit methodlarının tümü evinizde uygulayabileceğiniz basit ve genelde masrafsız methodlardır. Kesin arıza tespiti için arıza tespit cihazıyla dizüstü bilgisayarınızı test etmemiz gerekir. Bilgisayar parçaları vücudunuzda bulunan statik elektrikten etkilenebilen parçalar olduğundan dizüstü bilgisayarınızı sökerek internetten okuduğunuz yazılarla arızayı çözmeye çalışmanız sizi maddi anlamda mağdur edebilir. Servisimizde arıza tespiti için herhangibir ücret talep etmemekteyiz. Bilgisayarınızı gönül rahatlığıyla getirip arızanızın nedenini öğrenebilir ve arızanın giderilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Bu sayfadaki bilgiler mesleki bilgiler içerdiğinden kaynak göstermeden yayınlaması yasaktır.

Arama motoru ile gelen bağlantılar;

Notebook beyaz ekran hatası, Notebook açılış beyaz ekran, Notebook başlangıç problemi, Beyaz ekran geliyor, Açılışta beyaz ekran hatası, Notebook fanım çalışmıyor, Notebook aşırı ısınıyor, Bilgisayarım kendiliğinden kapanıyor, Laptop kapanma sorunu, Notebook fan arızaları, Notebook lcd ekran arızaları, Laptop ekran siyah geliyor, Notebook ekranım silik geliyor, Laptop ekran değişimi, Notebook lcd ekran değişimi, Lcd ekran gelmiyor, Lcd ekranım çatladı, Notebook ekran arızası, Laptop lcd panel kırılması, Notebook ekran çatladı, Notebook yere düştü, Notebook ekran çatladı, Laptop kapak arızası, Notebook kapak kapanmıyor, notebook format, hp laptop klavye, acer laptop klavye, toshiba laptop klavye, asus laptop klavye, dell laptop klavye, Notebook şarj, Hp laptop şarj, Acer laptop şarj, Toshiba laptop şarj, Asus laptop şarj, Dell laptop şarj, Hp laptop ısınma, Acer laptop ısınma, Toshiba laptop ısınma, Asus laptop ısınma, Dell laptop ısınma, Hp laptop ekranı, Acer laptop ekranı, Toshiba laptop ekranı, Asus laptop ekranı, Dell laptop ekranı, klavyeye su döküldü tuşlar karıştı

Notebook Kasa Tamiri