Trabzon Bilgisayar Tamiri Bilgisayar Hızlandırma Virüs Temizleme Yedek Parça Format

 

PC  ARIZALARI, NEDENLERİ VE YAPILMASI GEREKENLER

Bilgisayarım hiç bir şekilde açılmıyor. Ne yapmalıyım?

Bu arızanın bir çok nedeni olabilir. servisimizde karşılaştığımız en çok nedenleri;

1. Bilgisayarınıza elektriği ileten parça (power supply) arızaları

2. Anakart arızaları

3. Donanım arızaları

Servisimize gelen cihaz ilk önce power supply test cihazıyla test edilir. Test sonucunda düzgün çalışmayan veya hiç çalışmayan power supply bilgisayar donanımınıza uygun yeni bir power supply ile değiştirilir. Power supply arıza vermemesi için yapılması gereken kesintisiz güç kaynağı kullanmaktır. Kesintisiz güç kaynakları power supply bozulmasını önler ayrıca içinde voltaj dengeleme (regülatör) olan kesintisiz güç kaynakları bilgisayarınızın tüm donanımını korur ve veri kaybını önler. Bu sebeple bilgisayarınızda kesintisiz güç kaynağı kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Anakart arızalarında ise test cihazımızla arızanın onarım maliyetleri hesaplanır eğer maliyetler düşükse anakart tamiri yapılır, aksi durumda anakart değiştirilir. Bu sırada anakart üretimden kalkmış ise donanım üzerinde değişiklikler yapılarak hem bilgisayarınız güçlendirilir hemde arızası giderilmiş olur.

Bilgisayar parçaları vücudunuzda bulunan statik elektrikten etkilenebilen parçalar olduğundan bilgisayarınızın kasasını açıp internetten okuduğunuz yazılarla arızayı bulmaya çalışmanız sizi maddi anlamda mağdur edebilir. Servisimizde arıza tespiti için herhangibir ücret talep etmemekteyiz. Bilgisayarınızı gönül rahatlığıyla getirip arızanızın nedenini öğrenebilir ve arızanın giderilmesi için talepte bulunabilirsiniz.

Bilgisayar çalışıyor fakat görüntü gelmiyor. Neden?

Bu arıza en sık karşılaştığımız arızadır ve sebebi en çok değişkenlik gösteren arızadır. Bu arıza bazen bilgisayarınıza sadece bakım yapılarak giderileceği gibi bazende bir veya daha fazla donanımın bozulduğundan kaynaklanabilir. Bu tip arızalarda bilgisayar kasanızın arkasında bulunan  monitör kablosunu (genelde ucu mavi renkli) çıkarın ve monitör çalışır vaziyette gözlemleyin. Eğer monitörde sürekli bir yazı (sinyal yok vb.) görüyorsanız sorun bilgisayarınızın kasasındadır aksi durumda monitörünüz arızalıdır. Arızalı olan kasayı veya monitörü servisimize getirerek arıza hakkında bilgi alabilir ve arızanın giderilmesini talep edebilirsiniz.

Bilgisayarı çalıştırdığımda uzun bip sesi geliyor ve görüntü gelmiyor. Neden?

Bu arıza genelde anakart hariç diğer donanımlarda sorun olduğunda ortaya çıkabilir ama nadirende olsa anakartta arızalı olabilir. Servisimizde bu tip arızalar sadece bakım yapılarak çözülebildiği gibi arızalı olan donanım veya donanımlardan da kaynaklanabilir bu durumda arızalı olan tamir olabilecek parçalar tamir edilir tamir edilemeyecek parçalar ise donanım uyumuna bakarak yenisi ile değiştirilir.

Bilgisayar açılırken windows açılmıyor, siyah ekranda kalıyor. Neden?

Bu arıza genellikle bilgisayarın düzensiz olarak kapatılmasından ve elektrik kesintilerinden kaynaklanır. Bu sorun bilgisayarınızın yazılımındaki (işletim sistemi) bir sorundan olabileceği gibi bir veya birden fazla donanımın arızalanmasından veya arızalanmaya yüz tutmasından kaynaklanır. Bu durumda bilgisayarınızın sorunlu olabileceğini düşündüğümüz parçaları arıza test cihazıyla tespit edilir ardındandan bir sorunla karşılaşılmazsa bilgisayarınızın işletim sistemi (format) yeniden yüklenir. Dilerseniz bu durumdaki bilgisayarınızda bulunan bilgilerinizin yedeklenmesini talep edebilirsiniz.

Bilgisayar sürekli kendini yeniden başlatıyor. Neden?

Bu arıza genellikle bilgisayarın düzensiz olarak kapatılmasından ve elektrik kesintilerinden kaynaklanır. Bu sorun bilgisayarınızın yazılımındaki (işletim sistemi) bir sorundan olabileceği gibi bir veya birden fazla donanımın arızalanmasından veya arızalanmaya yüz tutmasından kaynaklanır. Bu durumda bilgisayarınızın sorunlu olabileceğini düşündüğümüz parçaları arıza test cihazıyla tespit edilir ardındandan bir sorunla karşılaşılmazsa bilgisayarınızın işletim sistemi (format) yeniden yüklenir. Dilerseniz bu durumdaki bilgisayarınızda bulunan bilgilerinizin yedeklenmesini talep edebilirsiniz.

Bilgisayarı kullanırken veya bilgisayarı açarken mavi ekranda yazılar geliyor ve yeniden başlıyor. Neden?

Bu sorun bilgisayarınızın yazılımındaki (işletim sistemi) bir sorundan olabileceği gibi bir veya birden fazla donanımın arızalanmasından veya arızalanmaya yüz tutmasından kaynaklanır. Bu durumda bilgisayarınızın sorunlu olabileceğini düşündüğümüz parçaları arıza test cihazıyla tespit edilir ardındandan bir sorunla karşılaşılmazsa bilgisayarınızın işletim sistemi (format) yeniden yüklenir. Dilerseniz bu durumdaki bilgisayarınızda bulunan bilgilerinizin yedeklenmesini talep edebilirsiniz.

Bu yazımda sık karşılaştığımız masaüstü arızalarından bazılarını anlatmaya çalıştım. Eğer farklı bir sorununuz var ise Whatsapp Destek Hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İlker ŞENTÜRK

Bilgisayar Teknisyeni


Buradaki arıza tespit methodlarının tümü evinizde uygulayabileceğiniz basit ve genelde masrafsız methodlardır. Kesin arıza tespiti için arıza tespit cihazıyla masaüstü bilgisayarınızı test etmemiz gerekir. Bilgisayar parçaları vücudunuzda bulunan statik elektrikten etkilenebilen parçalar olduğundan bilgisayarınızın kasasını açıp internetten okuduğunuz yazılarla arızayı bulmaya çalışmanız sizi maddi anlamda mağdur edebilir. Servisimizde arıza tespiti için herhangibir ücret talep etmemekteyiz. Bilgisayarınızı gönül rahatlığıyla getirip arızanızın nedenini öğrenebilir ve arızanın giderilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Bu sayfadaki bilgiler mesleki bilgiler içerdiğinden kaynak göstermeden yayınlaması yasaktır.

Arama motoru ile gelen bağlantılar;

bilgisayar anakart arızası, bilgisayar arıza bip sesleri, bilgisayar arıza notları, bilgisayar arıza sesleri, bilgisayar arızaları çözümleri, bilgisayar arızası mavi ekran, bilgisayar harddisk arıza, bilgisayar işlemci arızası nasıl anlaşılır, bilgisayar kasa arızası, bilgisayar monitör arızası, bilgisayar power arızası, bilgisayar sistem arızası, casper kasa servisi, exper pc tamiri, hp server kurulumu, virüs temizleme, bilgisayar hızlandırma, bilgisayar format